Członkowie grupy
prof. dr hab. inż. Joanna Pietrasik
dr inż. Magdalena Lipińska
dr inż. Magdalena Gaca
dr Ahmet Cetinkaya
dr inż. Krzysztof Jerczyński
dr inż. Monika Gałęziewska
mgr inż. Szymon Kozłowski
mgr inż. Sylwia Wróbel
mgr Hitesh Katariya
Badania naukowe i doświadczalne prowadzone w grupie badawczej „PolyFun” w Instytucie Technologii i Barwników koncentrują się na zagadnieniach związanych z syntezą i oznaczeniem właściwości szerokiej gamy funkcjonalnych materiałów polimerowych. Działalność badawcza ma na celu opracowanie nowych materiałów polimerowych wraz z technologiami ich otrzymania. Cel ten realizowany jest przez zastosowanie polimeryzacji rodnikowych z odwracalną dezaktywacją, w tym polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu ATRP wraz z jej modyfikacjami, pozwalającej na precyzyjne kontrolowanie struktury i morfologii otrzymanego materiału polimerowego. Dodatkowo w grupie naukowej prowadzone są badania dotyczące zastosowania i modyfikacji powierzchni napełniaczy i nanonapełniaczy celem otrzymania materiałów hybrydowych służących jako dodatki funkcjonalne wpływające na właściwości materiałów polimerowych, elastomerowych i kompozytowych. Unikalny obszar zainteresowań badawczych pozwala na wykonywanie projektów naukowych z pogranicza różnych dziedzin, takich jak chemia i technologia polimerów oraz inżynieria materiałowa, oraz na otrzymywanie materiałów hybrydowych mających zastosowanie w różnych dziedzinach w tym medycynie, elektronice i elektrotechnice oraz w przemyśle tworzyw sztucznych.
Grupa prowadzi projekty i badania zarówno z zakresu nauk podstawowych, jak również nauk stosowanych, rozwojowych, innowacyjnych czy wdrożeniowych. Poszczególni członkowie zespołu zajmują się następującymi zagadnieniami naukowymi:
- synteza polimerów o nieliniowej architekturze,
- synteza organiczno-nieorganiczych funkcjonalnych materiałów hybrydowych o ściśle kontrolowanej morfologii cząstek,
- modyfikacja powierzchni nanonapełniaczy przez polimeryzację ATRP inicjowaną z powierzchni,
- materiały typu „smart”, zmieniające swoje właściwości pod wpływem czynników zewnętrznych,
- badania w dziedzinie zastosowania napełniaczy i nanonapełniaczy w ośrodkach polimerowych i elastomerowych, (napełniacze warstwowe, montmorylonity, MWCNT, SWCNT, grafen, sadza, krzemionka),
- badania dotyczące otrzymywania blend polimerowych i ich kompatybilizacji. Reaktywna obróbka polimerów, tworzenie mieszanin elastomerów i polimerów, kompatybilizacja poprzez wprowadzenie napełniaczy funkcjonalnych i szczepienie na polimerach grup funkcyjnych. Charakterystyka mieszanin elastomerów i polimerów.,
- badania dotyczące otrzymywania kompozytów polimerowych, ich właściwości reologicznych, mechanicznych i specjalnych (ograniczona przepuszczalność gazów właściwości barierowe, przewodnictwo, właściwości magnetyczne, magnetoreologiczne optyczne).
Członkowie zespołu uczestniczyli w szkoleniach i międzynarodowych projektach badawczych we Francji (INSA, Lyon, Francja), Hiszpanii (Politechnika Katalońska, Barcelona), Stanach Zjednoczonych (Carnegie Mellon University, Pittsburgh, USA).
Współpracujemy z wiodącymi w dziedzinie polimerów ośrodkami w Polsce, Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi (dr hab. Teresa Basińska), Uniwersytet Łódzki (prof. Jarosław Grobelny) i z zagranicy, Carnegie Mellon Univerity (prof. Krzysztof Matyjaszewski, prof. Michael Bockstaller), Polymer Institute of the Slovak Academy of Sciences (prof. Jaroslav Mosnacek), Tomas Bata University in Zlin (dr Miroslav Mrlik).
Oferujemy możliwość wykonania projektów naukowych dotyczących zagadnień obejmujących otrzymywanie materiałów funkcjonalnych na zasadach „wolontariatu”.
Grupa „Polyfun” prowadzi nieobowiązkowe zajęcia dodatkowe dla studentów i w ramach „wolontariatu” oferując możliwość wykonania projektów naukowych dotyczących zagadnień obejmujących otrzymywanie materiałów funkcjonalnych.